داتوکس پرو

داتوکس پرو

نماینده و وارد کننده: شرکت آبی فارمد

مایکوتوکسین بایندر وسیع الطیف،

هر ماده خوراکی که در تولید خوراک دام و طیور مورد استفاده قرار می گیرد، در تماس با فضای بیرون بوده و حاوی مقادیر زیادی از اسپور قارچها می باشند. این اسپورها تحت شرایط عادی فرآوری خوراک بطور کامل از بین نمی روند. قارچ های رشد کرده از این اسپورها در خوراک یا مواد خام اولیه، مایکوتوکسین ها را تولید میکنند. مایکوتوکسینها حتی در غلظتهای بسیار کم، خوراک را آلوده کرده و برای حیوان  بسیار مضر هستند.

قارچهای موجود در خوراک دام

مایکوتوکسین های تولید شده توسط قارچها میزان مصرف غذا را کاهش داده و به سلولهای دستگاه گوارش نیز آسیب می رسانند که این آسیب منجر به اسهال و اختلالات گوارشی می گردد. مایکوتوکسین ها به سهولت می توانند وارد سیستم گردش خون حیوان شده و اثرات سمیشان را در تمام نقاط بدن مانند مغز، دستگاه تناسلی، کبد و کلیه ها برجای می گذارند. بدین ترتیب سلامتی، رشد و عملکرد تولید مثلی حیوان را کاهش می دهد.، ایده اصلی تولید داتوکس پرو نیز مهار التهابات ناشی از مصرف ماکوتوکسین ها بوده است .

استراتژی های ساخت داتوکس پرو

داتوکس پرو ترکیبی از چندین استراتژی در یک محصول است. داتوکس پرو حاوی ترکیبات مختلفی است که برای یک تقابل خوب و مناسب در برابر مایکوتوکسین ها کارآیی بالایی دارد این ترکیبات به شرح زیر می باشند:

سدیم، کلسیم،آلومنیوم سیلیکات هیدارته فعال شده

دیواره سلولی مخمر

اسانس های گیاهی و ویتامین E و بتائین

 

اعمال داتوکس پرو به طور خلاصه به شرح زیر است:

  • باند شدن و خنثی کردن مایکوتوکسینها

داتوکس پرو حاوی مخلوطی از سدیم ،کلسیم و آلومینیوم سیلیکات هیدراته فعال شده با حرارت می باشد (HSCAS) سیلیکاتها به صورت انتخابی بوسیله ایجاد باند الکتروشیمیایی با مایکوتوکسین های قطبی آنها را جذب می نمایند. تشکیل کمپلکس ملکولی مایکوتوکسین با سیلیکاتها باعث غیرفعال شدن اثرات سمی آنها می شود. همچنین از جذب مایکوتوکسینها در مجاری دستگاه گوارش ممانعت به عمل می آورد. شکل (1)

 

شکل 1: نحوه اتصال داتوکس پرو با سموم قارچی

 

  • اتصال با سایر مایکوتوکسین ها

داتوکس پرو حاوی دیواره سلولی مخمر برای جذب سایر مایکوتوکسین ها است. زیرا دیواره سلولی مخمر دارای مناطق جذبی وسیعی در اندازه های مختلف است که می تواند انواع مختلفی از مایکوتوکسین ها را بدون در نظر گرفتن قطبی بودن یا نبودن آنها جذب کند. (جدول 1 و شکل 2)

 

جدول 1-جذب مایکوتوکسین ها توسط داتوکس پرو با سطح مصرف  ۰/۲۵ درصد  (PH= 3)

Mycotoxin

Daatox® Pro

Aflatoxin B1

92 – 98 %

Aflatoxin B2

92 – 96 %

Aflatoxin G1

90 – 95 %

Aflatoxin G2

88 – 94 %

Aflatoxin M1

94 – 96 %

Ochratoxin

50 – 55 %

T2 Toxin

40 – 50 %

Citrinin

70 – 75 %

Vomitoxin

30 – 40 %

Zearalenone

35 – 40 %

Don

45 – 55 %

Fumonisin

45 – 50 %

شکل 2 . سلول مخمر ساکارومایسس سرویسیه

دیواره سلولی مخمر موجود در داتوکس پرو حاوی کربوهیدارتهای زنجیر بلند است که می تواند به طور فعال سبب تحریک سیستم ایمنی روده شود. این فرآیند سبب محافظت حیوان از کاهش فعالیت سیستم ایمنی در اثر مایکوتوکسین ها  می گردد.

 

  • محافظت کبدی و کاهش استرس اکسیداتیو

یکی از بدترین عوارض مایکوتوکسین ها اثر منفی آنها روی عملکرد کبد می باشد. لذا ویتامین E   و اسانس های گیاهی موجود در داتوکس پرو اثرات منفی آنها روی کبد را کاهش می دهد.

  • محافظت سلولی

بتائین  موجود در داتوکس پرو می تواند باعث تنظیم فشار اسمزی و مقدار آب موجود در سلولها گردد.

  • بسته بندی کامل

داتوکس پرو در کیسه های چند لایه با کیفیت بسیار بالا بسته بندی می گردد و با انتخاب بهترین مواد بسته بندی می تواند کیفیت محصول را در بهترین شرایط تا رسیدن به دست مشتری تضمین نماید.

این محصول در واقع یک ترکیب منحصر به فرد از مواد مختلف با اثرات سینرژیستی (هم کوشی) است که اثرات چند منظوره ای در بدن حیوان دارند. استفاده از داتوکس پرو سبب کاهش قابل توجه مولکول مایکوتوکسین های قطبی و غیر قطبی مواد اولیه خوراکی و جیره می گردد که منجر به داشتن حیوانات قوی و سالم در مزرعه خواهد شد.

 

مقدار مصرف

طیور: 500 گرم تا 3000  گرم در هر تن دان

مواد خوراکی آلوده شده با قارچ: تا 4000گرم در تن دان

گاو: 12 تا 50 گرم به ازای هر راس گاو در روز

 

داتوکس پرو حاوی ترکیبات زیر می باشد:

مونو کلسیم فسفات

دیواره سلولی مخمر

کلسیم پروپیونات

کلینوپتیلولیت

بنتونیت

ناترولیت- فنولیت

ویتامین E

بتائین هیدروکلراید

 

شرایط نگهداری:

داتوکس پرو باید در جای خشک و دمای معمولی (حداقل 5 درجه سانتی گراد و حداکثر 45 درجه سانتی گراد) و دور از رطوبت نگهداری شود.

بسته بندی: کیسه های ۲۵ کیلوگرمی

نوشته های مرتبط